بلده شهری زیبا خفته در میان البرز

اگر مسافر جاده هراز در مسیر شمال بوده اید حتما اسمی از بلده نیز در روی تابلو ها به چشمتان خورده. این شهر تاریخی در میان کوهای البرز مهمان بسیاری از دوستداران طبیعت، هنر و تاریخ است. یوش که شهر زادگاه نیما میباشد نیز در اطراف این شهر قرار گرفته است. در مرحله اول نگاههی می اندازیم به قلعه تاریخی این شهر.

 

بلده شهری است از سده های دور که اکنون پس از پشت سر گذاشتن دوران با ابهت خود،همچنان ایستاده است.این یکی  از شهرستان نور،ا ستان مازندران است شاخصه بلده قلعه عظیمی است که همچون سلحشوری استوارازشهر محافظت می کند. هرچند که به مرور زمان وعدم توجه کافی این قلعه عظیم که از آن به قلعه پولاد نام میبرند دچار خرابی های بسیار شده ولی همچنان از برج وباروهای آن سرافراز بر بلندی های شمال بلده بر بالای پوزه کوهی که رو به جنوب است، ایستاده اند. تاریخ ساخت قلعه بسیار قدیمی است وتا دوره صفویه دایر و مسکون بوده است.تا قبل از صفویه قدرت های محلی با ریاست ملک کیومرث با دوسپتاتیو اولاد او،شاهان بنی کاووس برقلعه حکومت می کردند وقلعه پولاد جز مقرهای حکومتی آنان بود. پس از انقراض آنان به دست صوفیه، منطقه رستم داد(نور وکجورامروزی) روی ترقی ندید وقلاع ان همچون قلعه پولاد رو به ویرانی نهاد.

قلعه پولاد دارای دروازه است که درست در بالای خانه های مسکونی واقع شده است و آثار ان امروزه تا حدودی بر جا مانده است. بر اساس روایات، تخته پل قلعه از این دروازه تا نزدیک امام زاده اسماعیل که در بلده است وجود داشت که روزها آن را می انداختند و اول غروب با زنجیرهایی که داشت به طرف دروازه می کشیدند. بنای قلعه شامل سه قسمت اصلی است و بارویی اطراف ان را احاطه کرده است. برج های متعددی درهرسمت باروبه چشم می- خورد وارتفاع تعدادی از آنها که امروزه بر جای مانده به بلندی هفت الی هشت متر می رسد. اب قلعه از چشمه مرتع ملرزبا تنبوشه به قلعه فرستاده می شده است در صورتی که قلعه بلده وسایر اماکن تاریخی ان مورد باز سازی قرار گیرد، میتواند شهر را به یک منطقه گردشگری تبدیل کند. بخصوص انکه بلده با اب هوای مطبوع و مردمان نیکو، استعداد ان را دارد.

 

http://photos1.blogger.com/blogger/2629/870/320/Image%2888%29.jpgکاوش در بلده
با تعريض کوچه ها توسط شهرداري بلده، قبرهاي از دوره هاي مختلف در زميني که وقف بود نمايان گشته، که نشان دهنده اين ميباشد افراد دفن شده مسلمان بودند .

فک انساني که چند دندان سالم روي آن قرار دارد برايم جالب بود البته ميتوان از روي همين موارد پي به قدمت اين محل برد . گويا علاوه بر قبرستان، محل زندگي افراد نيز بوده، که با کاوش هاي دقيقتر به اطلاعات جالبي دست خواهيم يافت .
بلده با اينکه يک مکان تاريخي مي باشد و آثار زيادي از گذشته های خوددارد، فاقد يک اداره يا حتي نمايندگي ازسازمان ميراث فرهنگي است،که با نگاه کارشناسانه از چنين مناطقي که ناشناخته نيز ميباشد، اطلاعات بيشتري از گذشته بلده در دوره هاي مختلف بدست آوردند که بتوان به گردشگران اطلاعات داده شود .
ماه ارديبهشت
 با آغاز ماه ارديبهشت چهره بلده زيباتر و جذاب گشته، رويش انواع سبزيها، که هر يک خواص زيادي دارند،  و قارچهاي خوراکي، هر انساني را مجذوب خويش مي نمايد . زن و مرد و بچه به کوهها و زمينهاي اطراف رفته واوقات فراقت خود را با چيدن سبزي وقارچ و کوه پيمايي سپري مينمايند . سبزيهايي که اگر کارشناسانه وعلمي تر آنها را بشناسيم خواص دارويي زيادي دارند که در آينده با شناسايي آن به ديگران وگردشگران مي توان درآمد خوبي از فروش آن بدست آورد .
ناگفته نماند اکثر مردم محل رويش انواع سبزي وقارچ را بلد نيستند، گردشگران مي توانند با کمک افراد خبره به اين مناطق رفته و از اين نعمت هاي الهي استفاده نمايند.

آواز 1500ساله
از نقاط گردشگري، تفريحي بلده نيز ميتوان به دره پولادتنگه که داراي چشمه هاي متعدد، درختان انبوه وصخره هاي غول پيکر ميباشد اشاره کرد. دره صفرکلا متشکل از چندين دره تو در تو که طول آن در ارتفاعات پشت روستاي نيتل درمنطقه کجور امتداد دارد ازجذابترين نقاط گردشگري بلده به شمار ميرود يور باغ يا سرا پرده از آثاربه جا مانده از دورة امير مصدق خواجه نوري ميباشد که در قسمت جنوبي رودخانه و در مجاورت بلده خود نمايي ميکند که تصوير آن توسط کمال الملک که به همراه ناصرالدين شاه قاجار که درآن زمان به بلده سفرکرده بود نقاشي شده وهم اکنون درموزه ملي موجود ميباشد رود نور با سرچشمه گرفتن از ارتفاعات کوه لاوش در قسمت شمالي اليکا و دريافت شعباتي از قريه نسن، ميناک، اوزکلا بطاهرکلا و يالرود و پس از طي مسافتي حدود 100 کيلومتر به محلي به نام دواب (هردورود) وارد و از آن پس به رود لار و هراز ميريزد. منطقه بلده در طول تاريخ، شخصيتها ، مبارزين و علماي بسيار بزرگي همچون آيت الله علامه محدث نوري- شيخ فضل الله نوري- علامه شيخ يحيي نوري- آيت الله سيد محمد تليکسري نوري- آ يت الله سيد اسماعيل عقيلي نوري- حجت الاسلام علي اکبر ناطق نوري- شهيد عباسعلي ناطق نوري- نيما يوشيج-  استاد بنان و ... را به جامعه اسلامي وجهان تشيع معرفي نموده است. کار در شيخ محله–  سفيد کوه–  کيا محله– کچيک سره–  دائو محله، محله از محله هاي قديمي بلده ميباشند و خانواده هاي مشايخ -  داوودي – کياني - زارع – کثيري – معراجي- اشتري- خادمي –اسدي –حسيني- هاشمي- عماد- حسين پور –کمالي –سپهري –سعيدي –بناساز –سلطان احمدي –توکلي –نصيري –محمدي –احمديان – خليلي- عبدي –معيني –قاسمي – مهدوي – روحاني – عليزاده –موحدي –بازدار –اسلامي –گرجي – نوري – رحماني – تقي زاده از طوايف قديمي وبومي بلده مي باشند0
امکان دسترسي:

 1. جاده هراز- امام زاده هاشم - پلور- آب اسک  -گزنک -  دو آب - بلده (175 کيلو متراز تهران -54 کيلو متر از دو راهي بلده جاده هراز
 2. جاده چالوس - گچسر- پس از تونل کندوان - سياه بيشه- پل زنگوله(دو راهي بلده)-بلده(180کيلومتر از تهران-60 کيلومتر از پل زنگوله جاده چالوس

بر گرفته از روزنامه اطلاعات روزسه شنبه17آبان1384

قلعه پولاد
قلعه پولاد يکي از ديدني هاي بلده است. اين قلعه در شمال غرب بلده امروزي و به صورت بازمانده هاي مجموعه اي از واحدها و استحکامت مختلف است. قدمت قلعه بر اساس براوردهاي باستان شناسان به زمان سلسله باد و سپانان طبرستان در حدود 700 سال پيش مي رسد. امروزه مي توان پياده تا بالاي قلعه - قسمت شاه نشين آن -  را پيمود. قلعه پولاد تمامي قسمتهاي يک مجموعه حکومت محلي از دروازه تا استبل واتاقهاي نگهباني و محل هاي ديده باني را داراست .
بلده نور شهری در مركز البرز مركزي ايران و از توابع شهرستان نور مازندران است. روستاي يوش در فاصله حدود ۸ كيلومتري غرب بلده زادگاه و مدفن نيما يوشيج - پدر شعر نو -  ايران است. از حدود سي و پنج سال پيش با احداث جاده اي از هردورود در چهل و سه كيلومتري آمل در جاده هراز تا پل زنگوله در ده كيلومتري شمال تونل كندوان در جاده چالوس، دره بلده به طول حدود ۱۱۰ كيلومتر از جاده هراز به جاده چالوس متصل شده است. در سالهاي اخير - حدود پنج سال اخير- با احداث جاده از رويان - علمده سابق در ساحل درياي مازندران - به بلده كمك مهمي به توسعه اين شهر و بخش بزرگ بلده شده است، كه تقريبا كل البرز مركزي ايران را شامل ميشود. ساخت چند هتل و مهمانپذير و رستوران امكانات گردشگري جديد را در منطقه بيشتر كرده است.  اين منطقه امكانات خوبي براي كوهنوردان و علاقمندان به طبيعت دارد و حتي بر اين باورم كه يك پيست اسكي نيز مي توان در نزديكي بلده احداث نمود. البته اعتقاد براينست كه هنوز سرمايه گزاري اصلي در اين منطقه آغاز نشده و بر اين باورم كه با احداث بزرگراه تهران- شمال مي توان روي بخش بلده به عنوان قطب اصلي گردشگري البرز مركزي ايران حساب كرد. سابقه بناهاي تاريخي در اين منطقه به زمان ساسانيان و سابقه مسجد جامع و قلعه پولاد بلده به زمان سلسله شاهان بادوسپانان طبرستان - مازندران كنوني- در حدود ۷۰۰ سال پيش مي رسد.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/7/70/%D9%85%D9%86%D8%B2%D9%84-%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%A7.jpg

خانه نیما یوشیج در روستای یوش

یوش ، روستایی است از توابع بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران ایران. این روستا به دلیل آن که زادگاه نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی است. روستای یوش در البرز مرکزی در میانه جاده‌ای آسفالته شرقی-غربی به طول 110 کیلومتر که از چهل کیلومتری آمل در جاده هراز تا پل زنگوله در جاده کندوان کشیده شده است قرار دارد. این روستا از ییلاقات بسیار خوش آب و هوا بوده که دارای چهارده چشمه می‌باشد که کنار هر چشمه مسجدی کوچک برای نمازگزاران وجود دارد. روستای یوش دارای باغ های زیبای گردو، فندق، گیلاس و زردآلو می‌باشد. اوزرود یکی از دو سرشاخه اصلی رود هراز از پایین دست و جنوب این روستا می گذرد که دشتی سرسبز، پر از درخت و باریک را ایجاد کرده است. از شواهد و قرائن موجود قدمت این روستا تا دوره ساسانیان براورده می‌شود که آتشکده رو ویرانی کیا داود منسوب به آن دوران است. ناصرالدین شاه قاجار نیز برای تفریح و شکار در این روستا اقامت داشته است و از این روستا به عنوان مکانی مفرح و خرم نام برده است. اقتصاد این روستا از دامداری، باغداری و پرورش زنبور عسل می گذرد و محصولات عمده آن شیر، سرشیر، پنیر، کره، ماست، قره قوروت، گردو، زردآلو، گیلاس، فندق، سیب، آلو، لواشک و عسل می‌باشد.


خانه پدری نیما یوشیج واقع در یوش، بنایی است که قدمت آن به دوره قاجار می‎رسد. این بنا به شماره ۱۸۰۲ از سوی سازمان میراث‎فرهنگی به عنوان اثر ملی ثبت شده است و حفاظت می‎شود. بازدید از خانه نیما برای عموم آزاد است.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/3/37/Nima%27s_House.jpg

 

 

نقشه انلاین شهر بلده نور را در زیر مشاهده نمائید.

 


 


آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 

مطالب مرتبط

Place Ad Code Here آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

فرم ثبت نظر

ثیت نظر شما

0

نظرات (14)

 • fereshte

  Lotfan darbare azadkoh ham tozih bedid va hamchnin rostahash

 • روزبه ایزدی بلده

  آقای نویسنده خانواده های ایزدی رو فراموش کردین از طایفه فارسی و فارسی محله که جرو خان های آنجا ومحله های دشت که به خوش نشین ها معروف بودند حاجی سره که الان ساختمان قدیمی آن متاسفانه تخریب و به صورت ساختمان های فعلی در آمده حاج عبدالله فارسی حاج بشیر ایزدی که به ارباب بشیر معروف بود.حاج علی اصغرایزدی . جعفر قلی خان .حاج حبیب الله نادری (لاری)ارباب چمستان بوده که داماد امیر و مصدق دو برادر معروف به امیر مصدق بوده است .ناصر علی خان پسر مصدق خان بلده .وخان بابا خان پسر سالار خان خان جوربند فعلی که منزل ایشان الان در بلده موجود میباشد و جزو آثار باستانی ثبت شده است. سالارمجلل خان عباس خان مالک دلرسره از سه ملک جوربند که شعر معروف سه شهر عظیم در این ارجمند دلرسره وناتل و جوربند زبان زد بود ...آقا شیخ ابو القاسم فارسی ملقب به قاضی نوری از بزرگترین مشایخ بلده در صورت لزوم برای اطلاعات بیشتر از ایشان و آدرس این خاندان به حسینیه علی اکبر امام حسین بلده در تهران مراجعه نمایید.که دوست عزیز آقای حمیدرضا قاضی زاده در کامنتها محبت کرده و یاد آوری کردند.
  ملا حدایت و پسرش ملا ابو طالب قاضی آخرین آنها شیخ مندلی طالبی .
  ووخیلی های دیگر که باید کاوش بیشتر کرد شما از نامهای فعلی که در بلده سالانه سکونت دارند و ملقب به سال کوهی می باشند ققط نام بردید و تعدادی از علما....

 • ashkan

  مرسی از اطلاعاتتون لطفا اطلاعات دقیق تری از تقسیمات جغرافیایی،مثلا از چند دهستان چند روستا تشکیل شده مرسی

 • زهراهاشمی

  سلام خیلی عالی بود ولی کاش عکسهای بیشتری از طبیعت ومنظومه های قدیمی از قلعه پولاد وخان باباخان اسکن میکردید.باتشکر

 • مجید کیا

  خیلی خوشحال شدم دوست بزرگوار از زحمات شما بسیار تشکر می کنم همانطور که دوستان دیگر گفتند اگر از هر محله بلده عکس و مطلب تهیه شود بسیار جذاب تر خواهد بود از عکسهای قدیمی که در سایت می گذارید بسیار خوشم اومد اگر بیشتر از این عکسها رو پیدا و اسکن کنید بسیار خوب خواهد بود من خودم هر وقت خسته می شم می رم تو سایت بلده واز اخبار و مطالبش استفاده می کنم و خستکی کار روزانه از تنم بیرون میاد چون خودم خیلی از بلده خاطره دارم هر وجبش برای من مقدسه هر کجای دنیا باشم برام خیلی عزیزه چون هزاران سال نیاکان ما در اون سرزمین زندگی کردن و جسمشان امروز با حاک اونجا درامیخته باید گفت بلده طیبه

 • موسوی

  باسلام وخسته نباشیدودست مریزاد بسیا خوشحالم که درباره ی بلده ویوش به دیگران اطلاعات می دهید با سپاس فراوان

 • سایه

  سلام
  خیلی خوشحالم که بلده ما هم دارای سایت شد . من اطلاعی در این خصوص نداشتم یکی از همکاران اداره که چندی پیش وب گردی میکرد بهم خبر داد که در مورد شهرت وبلاگ داری. منم اومدم ببینم چه خبره . واقعا خوشحال شدم دست شما درد نکنه و ممنون از اینکه بلده رو معرفی میکنید و با این کار جذب توریست میشه فقط از شما خواهش میکنم اگر از بلده کوچه پسکوچه هاش باغهاش ادمهای قدیمیش عکس دارین بزارین . به امید بلده ایی اباد با مردمانی شاد

 • برزگر علی

  ضمن عرض دست مریزار وخداقوت لطفا از روستاها وجاذبه های بیشتر منطقه هم بفرمایید تا در صدور فرهنگ وزیبایی خدادادی این دیار گامی موثر برای علاقمندان باشد .

 • معصومه حسین پور

  مطالب خیلی خوب و جالبی بود ولی اگر با تصویر باشد خیلی بهتر است، اینهمه فضای سبز و زیبا و دیدنی، اگر تصاویر باشد افراد بیشتری خواهان سفر به این بخش زیبا خواهند شد

 • حمیدرضا قاضی زاده

  بنده از متن مختصر و مفید جناب عالی تشکر می نمایم. آقا شیخ ابو القاسم فارسی ملقب به قاضی نوری از بزرگترین مشایخ بلده می باشد. در صورت لزوم برای اطلاعات بیشتر از ایشان و آدرس این خاندان به حسینیه علی اکبر امام حسین بلده در تهران مراجعه نمایید.حق یارتان

 • مجتبی کثیری

  با توجه به قدمتی بسیار کهن مستند به اثار و ابنیه موجود که حکایت از عمری چند هزار ساله دارد و با اطلاع از کثرت شگفت اور مشاهیر برخاسته از خاک دره نور{بلده طیبه} از اندیشمندانی چون علامه نوری تا نیما یوشیج و استاد بنان و بسیاری از تاریخ معاصر و گذشته و بکارت طبیعت و ارزشهای شگفت اور جغرافیایی و کانی طبق اظهار نظر گوگل ارث. بجاست اطلاعاتی جامع تر وتصاویری گویاتر جهت علاقهمندان وهموطنان ارائه شود. بهر حال تاهمین مقدار را با همه وجود از عزیزانی که همت گماردند سپاسگذارم.

 • سیامک سلطان احمدی

  در رابطه باطبیعت بلده وخود دره نور مطالب ناچیز است ولی همین مقدار کم مفید است

 • جلال موسوی

  به بطاهرکلا خیلی سفر کردم.جاهای دیدنی زیاد داشت.عکسهش کووووووووووو؟؟؟؟؟

 • علی

  از اهالی روستای بطاهر کلا هستم ازطبعت بکر البرز مرکزی چیزی نگفتید.رشته کوههای بهم بیوسته یخچالهای طبعیی شکار ماهی/

محاسبه BMI
محاسبه WHR
محاسبه وزن مناسب
آزمون ارزیابی اعتماد بنفس
آزمون رست Rast برای ارزیابی توانی بی هوازی
جدول میزان ویتامین های موجود در مواد غذایی مختلف
پرسشنامه و آزمون آنلاین تعیین سطح اضطراب
تست آنلاین اعتیاد به مواد غذایی در 60 ثانیه
تست آنلاین ارزیابی سطح افسردگی بک
سن بیولوژیکی خود را محاسبه نمائید
خودتان را تست کنید:تست عضلات شکم-حرکت در یک دقیقه
نرم افزار آنلاین محاسبات سلامتی و تیپ بدنی
محاسبه یک تکرار بیشینه 1rm
محاسبه گر شدت تمرین برای کاهش وزن
محاسبه آنلاین انرژی موجود در مواد غذایی
محاسبه انرژی میوه ها و سبزیجات
تعیین ضربان قلب بیشینه
تعیین حداکثر اکسیژن مصرفی - VO2max
تعیین ضربان قلب بیشینه
سن بدن یا سن فیستنس شما چند است
نرم افزار سلامت
 چند سانت دور کمر خود را کم کنیم؟
برنامه بدنسازی ویژه - حجم و قدرت
جدول چینی تعیین جنسیت نوزاد (محاسبه گر)
آیا شما میتوانید یک برنامه تمرینی را آغاز نمائید؟
محاسبه میزان چربی سوزانده شده در تمرین
آزمایشگاه آنلاین فیزیولوژی ورزشی
محاسبه گر وزن نرمال دوران بارداری
محاسبه گر بدنسازی
خودتان را تست کنید:شما جغد هستید یا گنجشک؟
محاسبه گر آنلاین درصد چربی
محاسبه وزن مناسب برای مردان وزنان

 ISSN: ‪2322-5335

نظرات ارسالی

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
با سلام.به مدیریت محترم سایت .منم مث محبوب جون متشکرم از...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
عسل جونم سلام. عزیزم شما الان 23 ساله ای.اما گفتی میخوام 9...

پخش زنده بمباران سطح ماه توسط ناس...
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی هستی andممن...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام به خانمی جونم عزیزم من ۱ ماه پیش رفتم دکتر بهش گفتم...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام روناک جونم مرسی عزیزم لطف کردی.من که رفتم تو سایتش ...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام سلام به شما عزیزان محبوب جونم رزا جون و خانمی خیلی ...